Nevenujeme sa tomu, prečo Zdechovský prišiel. Fico podľa politológa odpútava pozornosť a mobilizuje voličov
Expresívne výroky premiéra Roberta Fica aj kritika zo strany prezidenta Petra Pellegriniho naznačujú napätie, ktoré môže ovplyvniť vzťahy nielen vo vnútri koalície, ale aj s Európskou úniou. O politických signáloch a ich dôsledkoch sme sa rozprávali s politológom Michalom Cirnerom.

Premiér Fico zaútočil na vedúceho delegácie Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu Tomáša Zdechovského, ktorého označil za „nájomného politického vraha“, najatého slovenskou opozíciou. Michal Cirner to považuje za súčasť širšej politickej stratégie.
„Vieme, že politický jazyk sa výrazne posunul. Už s tým nič nedokážeme urobiť. Je to trend v celom svete. Premiér takéto expresívne výrazy používa veľmi často. Je si vedomý, čo hovorí, kedy to hovorí, prečo to hovorí a ako to hovorí, lebo je to súčasť jeho politického boja a jeho politickej prevádzky,“ vysvetlil Cirner.
Podľa neho ide aj o spôsob, ako odkloniť pozornosť od podstaty návštevy delegácie europoslancov. „Teraz hovoríme v podstate o tom, aké výrazy používa. Nevenujeme sa tomu, prečo pán europoslanec Zdechovský s delegáciou prišiel na Slovensko. To znamená Poľnohospodárska platobná agentúra, možné podvody s eurofondmi a podobne,“ upozornil.
Dopad na vzťahy s EÚ a polarizácia voličov
Zdechovský sa voči Ficovým vyjadreniam ohradil a požiadal o policajnú ochranu. Podľa Cirnera môžu mať podobné útoky širší dopad. „Takýto slovník by sa nemal používať, ale ako som povedal, politický jazyk sa veľmi výrazne posunul. Celé je to teraz v podstate o tých sekundárnych dopadoch a nepriamo o politickej kultúre. Ale riešenie toho nevidím. Sme v nejakom začarovanom kruhu,“ myslí si Cirner.
Kauza haciend naberá na obrátkach. Fico obvinil opozíciu, Zdechovský kritizuje postup Slovenska

Ficove opakované útoky na predstaviteľov EÚ podľa neho nie sú náhodné. „To je dlhodobý trend, ktorý tu máme od volieb v roku 2023, ale už aj v predvolebnej kampani. Zahraničná politika tejto vlády je iná, aspoň čo sa týka politického marketingu. Veľmi výrazne sú kritizovaní hlavne naši hlavní partneri ako Severoatlantická aliancia a Európska únia. Je to hra na voličov a sympatizantov, ktorých môže premiér a jeho politická strana získať,“ konštatuje politológ.
Kritika od prezidenta a zástupné témy
K premiérovmu správaniu sa nedávno ostro vyjadril aj prezident Peter Pellegrini. Okrem kritiky komunikácie vlády spochybnil aj návrh na zmenu ústavy, ktorý podľa neho slúži len na odvádzanie pozornosti. Cirner pripomína, že Fico si týmto spôsobom rád nastavuje agendu.
„Premiér Fico je dobrý v tom, v čom je dobrý. Ovládol opäť to mediálne prostredie. Premiér vždy príde s nejakou veľkou témou a už pred istým časom prišiel s témou zmeny ústavy. Je to taká téma, ktorá môže spoločnosť polarizovať, ale predovšetkým opozičné KDH pritiahnuť bližšie k vládnej koalícii,“ uviedol.
Zároveň však dodáva, že ide skôr o politický kalkul než o hodnotové presvedčenie. „V podstate to nejaký zásadný ekonomický a iný dopad na spoločnosť nebude mať. Len vlastne politické body môže získať Smer, ktorý splní to, čo si naplánoval. Takže ja súhlasím s tým, že je to v istom zmysle zástupná téma. Nechcel by som to však bagatelizovať, lebo pre určité konzervatívne, kresťansky naladené skupiny obyvateľstva táto téma môže byť dôležitá,“ doplnil.
Po Ficovi sa do Zdechovského pustil aj Huliak. Misiu europoslancov nazval hybridnou operáciou a spojil ju s PS

Transakčná daň a rušenie sviatkov? Možný kompromis
Premiér otvoril aj tému transakčnej dane a pripustil zrušenie jedného či dvoch štátnych sviatkov. Konkrétny výber však nešpecifikoval. Cirner si nemyslí, že by v tom vláda mala voľné pole pôsobnosti.
„Tých štátnych sviatkov je veľa. Sú tam niektoré štátne sviatky, hlavne kresťanské, ktorých je veľmi veľa. Ale tým, že slovenská spoločnosť je konzervatívna, aj premiér vie, že by s tým tieto kruhy nesúhlasili. Bolo by to veľmi ťažké zrušiť. Možno by sa dalo dôjsť k nejakému kompromisu – ponechať sviatok, ale bez pracovného pokoja,“ zamýšľa sa.
Koalícia, opozícia a KDH
V hre ostáva aj zmena ústavy, pri ktorej by mohla vláda rátať s podporou KDH. Fico zároveň varoval Andreja Danka pred hlasovaním s opozíciou, čo by bolo porušením koaličnej zmluvy.
„Je veľká možnosť, že tá zmena ústavy by mohla prejsť, pokiaľ desať poslancov KDH bez pána Mikloška podporí tú zmenu a pokiaľ ju podporia aj poslanci za Kresťanskú úniu, ktorí sú v poslaneckom klube hnutia Slovensko. Svoje návrhy má aj Hlas, niečo bude žiadať určite aj SNS. Ak to dobre vyrokujú, teoreticky by sa to mohlo podariť,“ uzatvára Michal Cirner.