Adrenalín a zodpovednosť, to je každodenná realita elektrikárov. Technici trávia vo výškach celé hodiny
Adrenalín a zodpovednosť, to je každodenná realita elektrikárov. Servisní technici trávia vo výškach pod napätím pri opravách energetických sietí celé hodiny. Tento raz sa stretli na východe Slovenska, aby si spolu zasúťažili.
V elektrostanici v Lemešanoch si svoje zručnosti otestovalo 10 družstiev energetikov z celého Slovenska.
Energetici pracujú pod napätím veľmi často a to práve preto, aby ľudia počas opráv a údržby nezostali bez elektriny.
„Je to troška adrenalín, je to troška zodpovednosť hlavne,“ vysvetlil energetik SSD Peter Dedič.
Chyby sa neodpúšťali
Vo výške približne 8 metrov pracovali vždy dvaja z trojčlenného súťažného tímu. Vedúci pracovník riadil akciu zo zeme. Cvičný energetický polygón pod napätím nebol. Chyby sa však neodpúšťali.
„Nejaké drobné zaváhania pochybenia sú, ale to sú skôr organizačné, ale nejaké hrubé porušenia, ktoré by mohli viesť k nejakým úrazom alebo zaváhaniam, tak to nie,“ zhodnotil rozhodca súťaže Ján Lisý.
„Vymieňali sa 4 izolátory, museli sme ich odmontovať, zase dať naspäť a potom sme to museli vlastne zabezpečiť, keď niekto pôjde hore, nejaký laik, aby sa proste nedotkol žiadnej živej časti,“ dodal Dedič.
Diagnostika zo slzy či balíčky šité na mieru. V Banskej Bystrici otvorili centrum medicíny budúcnosti

Rýchlosť nie je rozhodujúca
Najrýchlejšej trojici to trvalo necelé dve hodiny. Rýchlosť však v tomto prípade nie je rozhodujúca.
„Pri týchto prácach pod napätím je veľmi dôležitá bezpečnosť. To znamená, že tie body ktoré sú znižované tými rozhodcami sú hlavne za ten technologický postup prác ale aj nedodržanie bezpečnostných opatrení, ktoré s tou prácou súvisia,“ vysvetlil vedúci úseku prevádzky Západ VSD Ján Romaňák.
„Berieme túto súťaž ako nejakú edukáciu, príležitosť na výmenu skúseností a rôznych techník,“ povedala hovorkyňa VSD Andrea Forbergerova.
Energetikom pomáhajú drony
Energetikom pri práci pomáha aj technika. Neoceniteľným pomocníkom sú už niekoľko rokov drony.
„Vieme si veľmi rýchlo operatívne nájsť tú poruchu a poruchový stav, tým pádom vieme aj eliminovať nejaký pohyb našich zamestnancov v ťažko dostupnom teréne, čiže zvyšujeme aj tú bezpečnosť našich pracovníkov,“ povedal technik prevádzky vedení veľmi vysokého napätia VSD Dárius Kozmas.
Tretíkrát v Lemešanoch súťažili aj piloti dronov. Vyskúšali si slalom, čítanie textu v latinčine cez kameru dronu a pristátie na určenom bode.
„V teréne jednoznačne nerobíme žiadne slalomy. Je to omnoho jednoduchšie, by som povedala. Na druhej strane musíme dávať pozor na vegetáciu,“ dodala špecialistka ECM Katarína Varcholová.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac