Pandemickú dohodu formálne schválili. Šaško: Tvrdenia o povinnom očkovaní či lockdownoch sú klamstvom

20.5.2025 10:07 , Aktualizované: 20.5.2025 12:19

Delegáti členských krajín Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok na plenárnom zasadnutí 78. svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve formálne schválili pandemickú dohodu o spoločnom postupe pri riešení pandémií.

Informovala o tom agentúra Reuters. K uzavretiu dokumentu dala podnet pandémia covidu-19, ktorá medzi rokmi 2020 a 2022 zabila milióny ľudí.

"Dohoda je víťazstvom pre verejné zdravie, vedu a mnohostranné konanie. Zabezpečí, že budeme môcť kolektívne lepšie chrániť svet pred budúcimi pandemickými hrozbami," povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Schválenie dohody orgánom WHO sa považovalo za formalitu. Už v pondelok ju totiž drvivou väčšinou podporil výbor svetového zdravotníckeho zhromaždenia. Pondelkové hlasovanie vyvolalo Slovensko, ktoré sa potom spolu s ďalšími desiatimi krajinami vrátane Poľska, Ruska, Izraela či Iránu zdržalo.

Dohoda oficiálne nadobudne platnosť až po dojednaní dodatku o zdieľaní patogénov, čo môže trvať až dva roky. Až potom budú musieť jednotlivé štáty dohodu ešte ratifikovať.

Šaško o pandemickej dohode

Na rokovaní Svetovej zdravotníckej organizácie v Ženeve postupoval veľvyslanec SR pri hlasovaní o pandemickej dohode v súlade so schválenou pozíciou slovenskej vlády. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva v oficiálnom stanovisku. Slovensko sa pridalo k ďalším desiatim krajinám, medzi ktorými je aj Poľsko, Holandsko či Taliansko.

„Pripomínam, že toto smerovanie nepodporili ministri za Hlas a rozhodli o ňom väčšinou naši koaliční partneri zo Smeru či SNS. Vítam, že Slovenská republika nakoniec nehlasovala proti, ale sa zdržala, čo nám vytvorilo priestor pre ďalšie aktívne kroky,“ uviedol minister Šaško.

Minister dodal, že dohoda dostane svoju konečnú podobu približne o 12 až 18 mesiacov. Potom príde na rad ratifikácia dohody členskými štátmi Svetovej zdravotníckej organizácie, opäť vrátane Slovenska. „Po ukončení riadnych rokovaní na medzinárodnej úrovni k nej prijmeme ako krajina jasnú pozíciu a o definitívnom postoji k pandemickej dohode napokon rozhodnú riadne volení zástupcovia občanov Slovenskej republiky, a teda vláda, Národná rada a prezident SR, nikto iný. Nikto nám teda nič nebude vnucovať,“ doplnil Šaško.

Tento čas využije na to, aby koaličným partnerom, ako aj širokej verejnosti vysvetlil, že pandemická dohoda nijakým spôsobom neohrozuje suverenitu jednotlivých krajín. „Nikto nemôže nikomu prikázať napríklad povinnosť očkovať sa, či zavádzať lockdowny. To je jednoducho klamstvo,“ povedal.

Taktiež chce ubezpečiť partnerov v zahraničí, že Slovensko má záujem byť naďalej súčasťou vyspelého sveta, ktorý má úctu k faktom a k vedecky overeným postupom.

Fico stále trvá na tom, že zmluva ohrozuje právo štátu

Premiér Robert Fico stále trvá na tom, že zmluva ohrozuje právo štátu rozhodovať počas pandémii.

"My sme mali stanovisko ministerstva spravodlivosti, ktoré jasne potvrdzovalo, že pandemická dohoda objavuje prvky, ktoré narušujú suverenitu členských štátov a neprimerane zasahuje do sféry ľudských práv a naviac majú byť nejaké prílohy, o ktorých vôbec nič nevieme," uviedol Fico.

O hlasovaní o pandemickej dohode sme vysielali reportáž. Viac sa dozviete z videa nižšie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
OSZAR »