EÚ dochádza trpezlivosť s Trumpom, obchodné záchranné lano hľadá mimo USA. Visí vo vzduchu colná vojna?
Európska únia sa pripravuje na možnú obchodnú roztržku s USA a otvára si zadné dvierka smerom k Indo-Pacifiku. Ako sa blíži termín zavedenia 50-percentných amerických ciel, rastie tlak na uzavretie dohody s Washingtonom. Súbežne však Brusel rokuje s Japonskom, Novým Zélandom či Austráliou a hľadá nové aliancie s krajinami, ktoré stále veria vo férový obchod.

Obchodné hrozby Donalda Trumpa posúvajú Európsku úniu k hľadaniu alternatívnych spojencov mimo Spojených štátov. Ako sa blíži 9. júl – dátum, keď majú začať platiť 50-percentné americké clá – rastie nervozita aj odhodlanie konať. EÚ preto rokuje s krajinami ako Japonsko, Austrália či Kanada a otvára dvere hlbšej spolupráci s indo-pacifickým obchodným blokom CPTPP. Na správu upozornil portál CNN Prima News.
Napätie s USA eskaluje
Rokovania medzi americkou a európskou stranou viaznu. Aj keď sa obe strany snažia do 9. júla dosiahnuť dohodu, očakávania sú čoraz nižšie.
„Očakávame, že do 9. júla z toho niečo bude – ale môže to byť veľmi málo,“ vyhlásil pre The New York Times taliansky europoslanec Brando Benifei.
Diplomati EÚ majú v živej pamäti aj nedávny krok Donalda Trumpa, ktorý nečakane prerušil rokovania s Kanadou pre ich digitálnu daň. Tento precedens zvýšil obavy, že čosi podobné môže nastať aj v prípade EÚ. Z toho dôvodu sa únia pripravuje na možnosť, že rokovania s USA zlyhajú úplne.
USA rušia obchodné rokovania a chystajú clá pre Kanadu. Ottawskú daň z digitálnych služieb Trump označil za útok

EÚ otvára dvere Indo-Pacifiku
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navrhuje rozšíriť spoluprácu s 12 krajinami združenými v CPTPP (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership), medzi ktoré patrí Japonsko, Austrália, Nový Zéland, Kanada či Mexiko. Spoločne pokrývajú približne 15 percent svetového HDP.
„To je projekt, v ktorom by sme sa podľa môjho názoru mali skutočne angažovať,“ vyhlásila von der Leyenová a dodala, že tento formát by mohol v budúcnosti slúžiť ako alternatíva k Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Dôležité je podľa nej ukázať, že voľný obchod založený na pravidlách môže stále existovať.
Ursula von der Leyen pitches a rethink of the World Trade Organization (WTO) by making the EU cooperate more closely with the Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP)
— Jorge Liboreiro (@JorgeLiboreiro) June 26, 2025
"We can think of this as the beginning of a redesign of the WTO," she said. pic.twitter.com/GB4IsHuLNg
Silný odkaz pre Biely dom
Veteráni obchodnej diplomacie – Tim Groser, Steve Verheul a John Clarke – zdôrazňujú, že účasť EÚ na platforme ako CPTPP by bola pre USA signálom.
„Washingtonu by to vyslalo jasný signál, že veľmi podstatná časť svetovej ekonomiky, vrátane takmer všetkých tradične najbližších partnerov Spojených štátov, naďalej podporuje systém založený na pravidlách,“ uviedli pre Politico.
Von der Leyenová priznala, že USA z podobných rokovaní už v minulosti ustúpili a podľa nej bude záležať najmä na rozhodnutí obidvoch blokov, či ich k rokovaniam pustia. EÚ však bude pokračovať bez USA, ak Spojené štáty nebudú ochotné podporovať pravidlami riadený obchod, dodala.
Trumpova obchodná vojna ničí veľké firmy, neistota im zvyšuje náklady. Pripravila ich už o miliardy

Budovanie mostov
Členom CPTPP je aj Veľká Británia. Britský premiér Keir Starmer považuje vznik nového bloku zloženého z EÚ a CPTPP za potenciálny základ na prekonanie obchodných problémov, ktoré brzdia Svetovú obchodnú organizáciu už tri desaťročia – najmä pre postoj USA, ktoré často odmietajú kompromisy.
Von der Leyenová už nadviazala kontakt s lídrami CPTPP a vydala spoločné vyhlásenie s novozélandským premiérom Christopherom Luxonom. Obe strany sa v ňom zaviazali začať dialóg medzi EÚ a CPTPP „čo najskôr“.
Podľa zdrojov z Bruselu sa už v júli plánuje stretnutie ministrov.
„Aby bolo jasné, EÚ sa nepripája k CPTPP ako takej, ale budujeme mosty medzi oboma blokmi,“ uviedol pre Politico nemenovaný predstaviteľ EÚ.